Tragédia v Tichej doline

Autor: Miroslav Haviar | 4.8.2016 o 20:00 | (upravené 6.8.2016 o 8:16) Karma článku: 6,87 | Prečítané:  2140x

So záujmom som si prečítal článok Petra Handzuša, "Lykožrútová kalamita v Tichej a Kôprovej doline naberá druhý dych". Keďže do týchto dolín často chodím, dovolím si zareagovať.

Duchom článku je varovanie, že ak to takto pôjde ďalej, neostane tam zachvíľu ani jeden smrek. Doslova sa v ňom píše:

"Po roku 2007, kedy v apríli vyhlásili zelení aktivisti NPR Tichá dolina a NPR Kôprová dolina za Územie chránené občanmi, zničil lykožrút už viac ako 200-tisíc stromov na ploche takmer 680 hektárov."

Keďže sa mi to akosi nezdalo, pribalil som si fotoaparát, aby som to, aj keď amatérsky, zdokumentoval. Pri vstupe do Tichej doliny sa nám naskytne nasledujúci pohľad:

Sú tu oblasti pekného zeleného lesa, aj oblasti zasiahnuté kalamitou a následne lykožrútom. Lykožrút však zjavne nepožral okolitý les, iba stromy nachádzajúze sa v oblasti vývratu. Celkový dojem je jednoznačne zelený. Cesta ďalej to iba potvrdzuje:

O kúsok ďalej je obraz podobný:

Jasne sú vidieť suché stromy v mieste polomu, oblasti sú však ohraničené.

Ak by sme rozdelili spomínaných napadnutých 680 hektárov na polovicu, na Tichú dolinu pripadne 340 hektárov. Len pripomínam, že to je vlastne pás široký 100 metrov a dlhý 34 kilometrov, čiže vlastne celá Tichá dolina! Kde tých 34 kilometrov napadnutého lesa je, to ja akosi nevidím.

Ešte pohľad na záver doliny:

Nie som ani lesník, ani ochranár, len sa rád túlam po horách. Je možné, že je už napadnutá celá Tichá dolina a stromy uschnú až za rok alebo za dva. Ak to tak bude, ospravedlním sa. Ak ale nie, bol by som rád, keby sa ospravedlnil autor spomínaného článku.

Ak totiž stojí strom každých 5 metrov, zmestí sa ich na hektár 361. Ak stojí každé 3 metre, vychádza to na 1024 stromov a to je už poriadne hustý les. Podľa vyjadrenia Petra Handzuša by teda už teraz bol napadnutý minimálne každý druhý až každý tretí strom v Tichej doline.

Od roku 2007 uplynulo už 9 rokov. Vtedy nám lesníci tvrdili, že ak sa kalamitné drevo neodprace, lykožrúť sa rozšíri po celých Tatrách ak nie po celom Slovensku. Toto sa však doteraz zjavne vôbec nedeje. Len tak pripomínam, že kalamity tu boli aj pred storočiami keď sa ešte drevo vôbec neťažilo, lykožrút samozrejme tiež. Tak ako je možné, že na Slovensku resp. v cele euroázii ešte nejaké smreky vôbec máme?

Takže s tým lykožrútom to funguje nejako inak a je tu nejaká brzda, ktorá im nedovolí totálne rozšírenie. Ako vlastne všade inde v okolitej prírode.

Aj teraz to vyzerá skôr na prirodzenú obnovu lesa, ako na totálnu kalamitu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Keď v osade vidia, že prichádza, berú do rúk metlu. Pracuje ako profesionálny vajda

Trochu nahrádzame rodičov, ale ten systém funguje, hovorí Bubenčík.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?