Malá športová gorilka

Autor: Miroslav Haviar | 24.1.2012 o 16:15 | Karma článku: 11,00 | Prečítané:  1977x

V rokoch 2004 - 2007 som bol riaditeľom Národného športového centra. Je to rozpočtová organizácia Ministerstva školstva, ktorá má za cieľ podporu športu, predovšetkým vrcholového. Okrem iných úloh sme v tom čase riešili aj projekt Informačného systému v športe.

Cieľom projektu bolo vytvoriť internetový portál, kde by bolo všetky dôležité informácie o športe na Slovensku. Portál mal mať viaceré moduly, napríklad Športová organizácia, Vrcholový šport, Talentovaná mládež, Financovanie športu, Športová infraštruktúra, Športové podujatia a pod. Hlavným cieľom okrem spresnenia informácií o športe, počte klubov, počte členov jednotlivých zväzov a podpore športu ako takého bolo zabezpečenie informovania verejnosti o čerpaní dotácií, uverejňovanie zmlúv a pod. Projekt riešila firma M7 a obstarávacia cena bola cca 2 milióny korún. V čase môjho odvolania ministrom Mikolajom na jar v roku 2007 bola podstatná časť projektu vyriešená, v skúšobnej prevádzke, pričom sme plánovali jeho spustenie na živo o dva mesiace.

Prvým krokom nového vedenia bolo zastavenie tohto projektu, aj keď bol už v záverečnej fáze a bola naň už minutá značná časť prostriedkov. Víťazom nového výberového konania na do veľkej miery identický projekt sa stala firma Stengler, tentoraz za 1,8 milióna Eur. Rozdiel celkom maličký. Treba tiež podotknúť, že prakticky všetky analýzy už boli vykonané a boli k dispozícii, čo by malo cenu druhého projektu podstatne znížiť.

V lete 2010 bolo, po zmene vlády, vyhlásené výberové konanie na nového riaditeľa Národného športového centra. Dúfal som, že s jeho príchodom dôjde aj ku korektúre tohto nezmyselného míňania prostriedkov na šport. Keď však po čase vyplávalo na povrch, že riaditeľom je bývalý zamestnanec firmy Stengler, začalo byť všetko jasné. Vyzerá to tak, že Gorilka papá ďalej, akurát už nie z misky SNS, ale SDKÚ.

To, že portál dodnes nefunguje, len dotvára obraz o skutočných záujmoch niektorých našich či už športových, alebo ministerských úradníkov.

Sťažností, väčšinou oprávnených, že na šport vynakladáme málo, je neúrekom. Avšak to, že za 1,8 milióna Eur mohlo byť napr. po dobu 5 rokov podporovaných 100 úspešných trénerov mládeže sumou 300 Eur mesačne, zatiaľ nikomu zo športovej sféry dodnes nevadilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Raši, Zmajkovičová, Kubánek. Ktorí krajskí šéfovia Smeru by mali končiť

Ohlasované zmeny krajských šéfov Smeru považuje politológ Grigorij Mesežnikov len za kozmetickú úpravu pre verejnosť.

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

ŠPORT

Navrátilová: Cibulková nemá žiadnu silnú zbraň

Legenda hovorí vo veľkom rozhovore pre SME aj o prvom triumfe vo Wimbledone.


Už ste čítali?