Vojna koho a proti čomu?

Autor: Miroslav Haviar | 5.11.2011 o 17:20 | (upravené 5.11.2011 o 20:08) Karma článku: 9,71 | Prečítané:  1483x

V čase stúpajúcej histérie z dôsledkov odchodu cca 2400 našich lekárov mi začína byť jedna vec čudná. Každý deň sa v médiách objavujú správy, koľko oddelení bude úplne nefunkčných, koľko ich bude potrebné zrušiť, prípadne zlúčiť s inými. Nepostrehol som však ani jednu reportáž, ani jeden príbeh, kam sa hociktorý z odchádzajúcich lekárov chystá odísť, ako sa bude s celou rodinou sťahovať a ako sa intenzívne učí cudzí jazyk.

 

Naše Slovensko je malé a príliš často dochádzame k poznaniu, že sa všetci poznáme. Tak aj ja poznám mnohých lekárov. Výpovede dali viacerí, ale nikto z nich sa nikam odísť nechystá. Nie je Vám to čudné, pán Marian Kollár? Mne áno.

A na otázku, čo teda vlastne chcú robiť, som dostal už niekoľko tých istých odpovedí: "prinajhoršom posledný deň výpoveď stiahnem".

Lekári hromadnými výpoveďami protestujú v zásade proti dvom veciam. Prvou sú ich nízke platy, druhou transformácia nemocníc na akciové spoločnosti. Protestovať proti nízkym platom je, myslím si, úplne legitímne. Platy mnohých lekárov sú skutočne nízke, hlavne ak ich začneme porovnávať so zahraničím. Protestovať však proti transformácii nemocníc na akciovky jednoducho nemôžem pochopiť. Kde chcú protestujúci lekári na svoje vyššie platy zobrať? Zrejme predstava niektorých je, že jednoducho štát daj a hotovo. Mnohí ďalší sa nad tým pravdepodobne ani nezamýšľajú. A sú zrejme aj takí, ktorým to je všetko veľmi dobre jasné, ale predsa za pokus o vyššie platy im to stojí a transformácia nemocníc im je ukradnutá.

Zásada, že štát je ten najhorší hospodár platila, platí a bude platiť. Preto prvoradá je snaha o zefektívnenie systému, čo je vlastne transformácia nemocníc na akciovky. Ďalšie požiadavky možu prísť, a dúfam že aj prídu, až potom.

Keď si to zosumarizujeme, tak kruh sa uzatvára. Hlavným cieľom zamýšlaných hromadných odchodov nie sú ani vyššie platy, ani zastavenie transformácie nemocníc. Cieľom je politický boj proti súčasnej vláde, nech to stojí čo to stojí, však pán Kollár. Keby to tak nebolo, tak proti nízkym platom by ste protestovali už dávno a v súčasnom proteste by ste nedávali protichodné požiadavky.

Dúfam len, že vláda ani v tejto napätej situácii neuhne. Nemá totiž, na rozdiel od vás, čo stratiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Keď v osade vidia, že prichádza, berú do rúk metlu. Pracuje ako profesionálny vajda

Trochu nahrádzame rodičov, ale ten systém funguje, hovorí Bubenčík.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?