reklama

Lykožrút v Tichej doline

Téma lykožrút v Tatrách nám znovu ožíva. Lesníci žiadajú zásahy, lebo ak nie, vyhynú všetky smreky v Tatrách. Pozrime sa preto trochu bližšie na poslednú históriu lykožrúta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Tento blog, vlastne jemu podobný, som už raz publikoval. Nezobrazili sa mi však fotky a tiež som ho teraz trošku dorobil.

Pred štyrmi rokmi publikoval Peter Handzuš článok "Lykožrútová kalamita v Tichej a Kôprovej doline naberá druhý dych". Keďže do týchto dolín často chodím, dovolím si zareagovať. Duchom článku je varovanie, že ak to takto pôjde ďalej, neostane tam zachvíľu ani jeden smrek. Doslova sa v ňom píše:

"Po roku 2007, kedy v apríli vyhlásili zelení aktivisti NPR Tichá dolina a NPR Kôprová dolina za Územie chránené občanmi, zničil lykožrút už viac ako 200-tisíc stromov na ploche takmer 680 hektárov."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalej v článku sa tiež píše:

"Pokračujúci výskyt lykožrúta v zvyškoch smrekových a limbových lesov však potvrdzuje fakt, že útlm pôsobenia tohto škodcu ihličnatých horských lesov možno očakávať až v prípade, keď podkôrny hmyz zožerie/zničí všetky smreky a borovice – limby v tomto vzácnom území."

Keďže sa mi to akosi nezdalo, pribalil som si fotoaparát, aby som to, aj keď amatérsky, zdokumentoval. Pri vstupe do Tichej doliny sa nám naskytne nasledujúci pohľad:

Obrázok blogu

Sú tu oblasti pekného zeleného lesa, aj oblasti zasiahnuté kalamitou a následne lykožrútom. Lykožrút však zjavne nepožral okolitý les, iba stromy nachádzajúze sa v oblasti vývratu. Celkový dojem je jednoznačne zelený. Cesta ďalej to iba potvrdzuje:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

O kúsok ďalej je obraz podobný:

Obrázok blogu

Jasne sú vidieť suché stromy v mieste polomu, oblasti sú však ohraničené.

Ak by sme rozdelili spomínaných napadnutých 680 hektárov na polovicu, na Tichú dolinu pripadne 340 hektárov. Len pripomínam, že to je vlastne pás široký 100 metrov a dlhý 34 kilometrov, čiže vlastne skoro celá Tichá dolina! Kde tých 34 kilometrov pred štyrmi rokmi a viac, napadnutého lesa je, to ja akosi nevidím. Veď ak malo byť toľko smrekov a límb napadnutých, už mali byť dávno suché!

Ešte pohľad na záver doliny:

Obrázok blogu

Nie som ani lesník, ani ochranár, len sa rád túlam po horách. To, čo nám tu však prezentujú pravdepodobne aktéri drevárskej loby, je jednoducho silná polievka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak totiž stojí strom každých 5 metrov, zmestí sa ich na hektár 361. Ak stojí každé 3 metre, vychádza to na 1024 stromov a to je už poriadne hustý les. Podľa vyjadrenia Petra Handzuša bol teda medzi rokmi 2007 až 2012 napadnutý minimálne každý druhý až každý tretí strom v Tichej doline.

Od roku 2007 uplynulo už 9 rokov. Vtedy nám lesníci tvrdili, že ak sa kalamitné drevo neodprace, lykožrúť sa rozšíri po celých Tatrách, ak nie po celom Slovensku. Toto sa však doteraz zjavne vôbec nedeje. Len tak pripomínam, že kalamity tu boli aj pred storočiami keď sa ešte drevo vôbec vo veľkom neťažilo, lykožrút tu bol samozrejme tiež. Tak ako je možné, že na Slovensku resp. v celej euroázii ešte nejaké smreky vôbec máme?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže s tým lykožrútom to funguje nejako inak a je tu nejaká brzda, ktorá im nedovolí totálne rozšírenie. Ako vlastne všade inde v okolitej prírode.

Aj teraz to vyzerá skôr na prirodzenú obnovu lesa, ako na totálnu kalamitu. Snáď si to uvedomia aj naše najvyššie orgány...

Miroslav Haviar

Miroslav Haviar

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  123x

Som naivný v tom, že všetko by mohlo byť oveľa lepšie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu